wtorek, 24 września 2013

Bonsai part I




Według mnie istnieje mała liczba ludzi, którym nie podoba się lub nie znają tej sztuki, którą niewątpliwie jest sztuka bonsai. Te miniaturowe imitacje starych drzew wzbudzają zachwyt swą powagą i niebywałą urodą. Nie wspomnę już o czci dla jego autora za zasługi przy jego tworzeniu.




Przyznam się, że nie raz kusiło mnie, żeby spróbować. Zwłaszcza po tym jak dowiedziałam się, że drzewkiem bonsai może być praktycznie każda siewka drzewa. Zakupiłam już nawet stosowną literaturę, zgłębiałam wiedzę, przypatrywałam się uważnie mijanym przeze mnie drzewom, ich formom, pokrojom, ale niestety zabrakło czegoś motywującego, a tak naprawdę zabrakło mi cierpliwości, bo tak naprawdę ona odgrywa tu kluczową rolę. Zostało mi przy tym wiele w pamięci, czasami wspominam o mojej „zajawce” znajomym i utrwalam sobie nabytą wiedzę, a dziś postaram się podzielić nią z Wami i jak najbardziej zachęcic do stworzenia własnego arcydzieła ;)



Co oznacza słowo bonsai?

Zostało ono utworzone z japońskich słów: bon oznaczającego tacę i sai, czyli drzewo, oznacza więc drzewo hodowane w pojemniku. Błędem jest więc nazywanie drzewem bonsai rośliny, która rośnie bezpośrednio w glebie w ogrodzie bez doniczki. Jest ono jedynie wystylizowane poprzez bardzo dobre i precyzyjne cięcie. Tradycja hodowania bonsai pochodzi aż z XIII wieku. W późniejszych wiekach sztuka została rozwinięta przez japońskich mnichów buddyjskich, którzy hodowali takie drzewka z powodu ich walorów estetycznych. Twierdzili przy tym, że nie można rozdzielać drzewa i doniczki, ponieważ ich współzależność odzwierciedla równowagę panującą w przyrodzie.





W poszukiwaniu właściwego kształtu
Tak jak już wspomniałam kilka linijek wcześniej, uzyskuje się je przez specjalne metody hodowli z siewek drzew iglastych i liściastych. szukając materiału na bonsai, musimy uważnie rozglądać się we własnym ogrodzie i w ogrodach przyjaciół, aby wypatrzyć siewki drzew o ciekawych kształtach. Wybieramy drzewko o naturalnym kształcie. Zwracamy też uwagę, czy jego korzenie rozkładają się dookoła pnia i czy nie są poplątane. Najlepszym materiałem na bonsai są drzewa o małych liściach, kwiatach i owocach, ponieważ będą one w lepszej proporcji do zmniejszonej rośliny.





Jak uprawiać?
Wybraną roślinę ostrożnie wykopujemy jesienią, sadzimy w doniczce i pozostawiamy w doniczce przez cały rok, żeby dobrze się przyjęła. Następnej wiosny wyjmujemy roślinę z doniczki i obcinamy wszystkie cienkie korzonki oraz bujnie rosnące pędy. Powtarzamy to samo w następnym roku. W trzecim roku – najważniejszym – przesadzamy roślinę do stałego pojemnika, obcinając przed tym 1/3 korzeni i zbędne pędy korony.



Drutowanie dla uzyskania kształtu korony
Drut w plastikowej izolacji okręcony wokół gałęzi pomaga nadać młodemu drzewku bonsai naturalny kształt. Musimy przy tym pamiętać, że drzewa liściaste są bardziej giętkie na wiosnę, iglaste zaś – jesienią. Regularnie sprawdzamy drutowanie i rozluźniamy drut, gdy trzeba.




Wystawianie bonsai na świeże powietrze
Można wyróżnić dwa rodzaje drzewek bonsai: ogrodowe i domowe. Domowe powstają z roślin pochodzących z klimatu tropikalnego, które przystosowują się do warunków panujących w domu. Drzewka uzyskane z gatunków rodzimych dobrze rosną na dworze, natomiast nie najlepiej w pomieszczeniach. Jednak nawet domowe bonsai lubią być latem wystawiane na świeże powietrze. W ciepły letni dzień można je na kilka godzin postawić w otwartym oknie lub w półcienistym miejscu w ogrodzie.
Jutro postaram się przybliżyć Wam jak to jest z podlewaniem, miejscówką na drzewko, nawożeniem i czym jest cięcie zasadnicze. Tymczasem udaję się już w stan błogiego spoczynku ;) Baj baj!

1 komentarz:

  1. Meble ogrodowe stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów i mieszkań. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknem natury bez wychodzenia z domu. Na stronie https://ogrodolandia.pl/ znajdziesz szeroki wybór mebli ogrodowych, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

    OdpowiedzUsuń