poniedziałek, 26 maja 2014

Kwiaty jadalne



Ogród roślin jadalnych
W miniaturowym ogródku w kuchni można połączyć rośliny o jadanych kwiatach, zioła przyprawowe i warzywa. Utworzą one miłą dla oka kompozycję. Kwiaty i zioła napełnią ogródek warzywny zapachami i ozdobią kolorami.


Kwiaty doniczkowe
Rośliny o jadalnych kwiatach ładnie wyglądają w skrzynce za oknem, wiszącym koszu lub wazonie. Bratki, nasturcje i nagietki zawiążą więcej kwiatów jeśli będą często ogławiane. Można je posadzić razem z odmianą sałaty kruchej z odmianą marchwi Koral, o długich, stożkowatych korzeniach.




Nie wszystkie są jadalne
Próbować można tylko kwiatów, o których wiadomo, że na pewno są jadalne, a także tych, które nie zostały skażone środkiem ochrony roślin.

Małe porcje
            U niektórych osób po zjedzeniu kwiatów pewnych gatunków może wystąpić reakcja alergiczna. Rozsądniej więc jest na początku jeść nie znane sobie kwiaty w małych ilościach. Kwiatów nagietka lekarskiego i tymianku ni powinny jeść kobiet w ciąży.

Płatki jako ozdoba sałatek
Lekko piekące w smaku kwiaty nasturcji i nagietka lekarskiego można wykorzystać do udekorowania zielonej sałaty smugami czerwieni, pomarańczy i żółci. Sałatki z owoców urozmaicamy dodatkiem subtelnie pachnących bratków, róż lub fiołków.





Kwiaty ziół przyprawowych
Zioła, których używa się w kuchni, są doskonałym źródłem kwiatów jadalnych. Kwiaty wielu ziół, na przykład ogórecznika, rumianku, Trybuły, czosnku pospolitego, lawendy, majeranku, mięty, szałwii, tymianku i melisy lekarskiej, smakują podobnie jak liście, dlatego mogą być stosowane jako przyprawy. Szczególnie warte spróbowania są błękitne kwiaty ogórecznika.

Kwiaty warzyw
Kwiaty fasoli wielokwiatowej i groszku znakomicie nadają się do jedzenia. Ponieważ jednak po ich zerwaniu nie wykształcą się już strąki, trzeba wybrać między jadalnymi kwiatami a strąkami lub nasionami. Bez obawy, że nie rozwiną się owoce można natomiast zbierać kwiaty męskie kabaczków. Są one cenione w kuchni, ponieważ ich jasnożółte rurki świetnie nadają się do faszerowania lub przyrządzania delikatnych w smaku naleśników. 



Słodszy zapach
Im silniej jadany kwiat pachnie, tym lepszy jest jego smak. Daje się to zauważyć szczególnie w wypadku róż, dlatego najlepiej zrywać kwiaty mocno pachnących odmian. Przed jedzeniem odrywamy z płatka róży podstawę, która bywa gorzka. Nie trzeba jej natomiast obrywać z płatków przeznaczonych na konfitury.


Przechowywanie
Jeśli nie zjadamy od razu umytych i otrzepanych z wody kwiatów, należy je włożyć do papierowej torby i przechowywać w lodówce, gdzie utrzymają świeżość przez kilka dni.


Cukier kwiatowy
Sześć kwiatostanów lawendy lub płatki trzech dużych róż albo sześciu pachnących goździków zrywamy o pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia a następnie wkładamy do słoika, do którego wsypano uprzednio 450g cukru kryształu Lu cukru pudru. Po pewnym czasie cukier wchłonie kwiatowy aromat i stanie się doskonałym dodatkiem do polew i kremów.

Lód z kwiatem
Do każdej komory napełnionego woda pojemnika na lód wkładamy mały, nadający się do jedzenia kwiatek. Takie kostki lodu będą stanowiły dekorację drinków przez cały rok.










Na podstawie "Leksykonu ogrodnika" i kilku numerów "Działkowca" ;)

czwartek, 22 maja 2014

Nowy książkowy nabytek - "Kulinarny Ogród" Jeanne Kelley



      Ostatnia wizyta w Empiku była bardzo owocna. Do mojego zbioru dołączyła książka pod tytułem "Kulinarny Ogród". Tematyka jest ściśle związana z tym co uwielbiam - z sezonowością produktów. Idealny poradnik dla takich zapaleńców jak ja, jak i dla początkujących ogrodników. Szczerze mówiąc skusił mnie już sam tytuł, który nie co zdradza nam treść książki. Autor napisał, że ta wspaniała książka pełna jest praktycznych informacji dla wszystkich zainteresowanych samodzielną uprawą żywności, a także jej wykorzystaniem w domowej kuchni. Zawiera ponad 100 łatwych przepisów na pyszne potrawy z owoców, warzyw, jaj i miodu pochodzących z przydomowego ogródka. W tej niezwykłej książce każdy - zapalony ogrodnik z wypielęgnowanymi grządkami czy hobbysta uprawiający zioła w doniczkach na kuchennym parapecie - znajdzie wiele ciekawych pomysłów, zarówno ogrodniczych, jak i kulinarnych.





Jest to wyjątkowa pozycja kulinarna, pełna zachwycających fotografii i wspaniałych przepisów. Zainspiruje Cię do gotowania  potraw z użyciem warzyw, ziół oraz owoców, które możesz uprawiać sam w swoim ogródku lub choćby na parapecie czy po prostu nabyć na pobliskim targu. Nie musisz być zapalonym entuzjastą ogrodnictwa – to książka dla każdego miłośnika dobrej kuchni i zdrowego stylu życia. W książce znajdziesz oprócz przepisów praktyczne porady, jak uprawiać ogród, co i gdzie należy sadzić, a nawet dowiesz się wszystkiego na temat przydomowej hodowli kur. Z pewnością wykorzystam niejeden przepis z tej książki.



Coś wspaniałego na prezent dla młodej Pani domu jak i dla doświadczonej kury domowej ;) 



piątek, 16 maja 2014

Szparagi - pyszna tarta na cieście francuskim z chrupiącym serem

Polecam i serdecznie zachęcam do wypróbowania tej opcji na szparagi. Prosta tarta, przepysznie chrupiąca i pachnąca roztopionym serem. Nic tylko się zajadać ;)






Składniki
  • około 40 g ciasta francuskiego
  • pęczek zielonych szparagów (do g)
  • 2 łyżki musztardy Dijon
  • 2 średnie cebule
  • 2 szklanki startego sera żółtego
  • 3 jajka
  • 300 ml śmietany 36%
  • łyżka masła
  • łyżka oliwy
  • 1 łyżeczka płatków chilli
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • opcjonalnie kilka plastrów (7-8) plastrów szynki szwarcwaldzkiej






Ciasto rozwałkowujemy na prostokąt 25cmx33cm. Przekładamy je na natłuszczoną formę do tarty (20cmx28cm) dociskając do dna i brzegów. Nakłuwamy widelcem, przykrywamy folią aluminiową, wypełniamy fasolą. Pieczemy 13min w temperaturze 200stopni. Zdejmujemy fasolę i folię i pieczemy kolejne 7 minut, aż ciasto nabierze złotych rumieńców. Schładzamy. Szparagi obieramy, obłamujemy końcówki i blanszujemy w osolonym i posłodzonym wrzątku ok 3 minut, odsączamy i hartujemy w wodzie z lodem. Gdy ostygną, wykładamy je na czystą ściereczkę. Spód ciasta smarujemy musztardą. Na patelni roztapiamy masło z oliwą, na średnim ogniu. Dodajemy posiekaną cebulę i smażymy 4 minuty. Przekładamy na spód posmarowany musztardą, posypujemy 1 szklanką startego sera. Na wierzchu układamy szparagi równo, obok siebie. W misce mieszamy jajka, śmietanę, sól i pieprz. Polewamy szparagi, posypujemy pozostałym serem. Możemy posypać wierzch płatkami chilli. Pieczemy 25 minut w 200 st.

Jeśli lubisz mięso możesz na musztardę porozkładać plastry szynki szwarcwaldzkiej. Jest delikatna i z pewnością dobrze skomponuje się ze smakiem sera i szparagów. Ja niestety nie dodałam jej do mojej wersji, ponieważ położyłam ją do lodówki i zwyczajnie o niej zapomniałam ;)

Smacznego!


wtorek, 13 maja 2014

Banalnie proste bananowe smoothie

Nic prostszego!
 

Potrzebujemy:

  • 1 banana
  • 1 obrane jabłko
  • 1 pomarańczę 
  • 1cm kawałek obranego imbiru
  • 0,5szklanki wody niegazowanej

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera, miksujemy do momentu uzyskania gęstego soku i pijemy do dna!

Na zdrowie ;)