poniedziałek, 26 maja 2014

Kwiaty jadalne



Ogród roślin jadalnych
W miniaturowym ogródku w kuchni można połączyć rośliny o jadanych kwiatach, zioła przyprawowe i warzywa. Utworzą one miłą dla oka kompozycję. Kwiaty i zioła napełnią ogródek warzywny zapachami i ozdobią kolorami.


Kwiaty doniczkowe
Rośliny o jadalnych kwiatach ładnie wyglądają w skrzynce za oknem, wiszącym koszu lub wazonie. Bratki, nasturcje i nagietki zawiążą więcej kwiatów jeśli będą często ogławiane. Można je posadzić razem z odmianą sałaty kruchej z odmianą marchwi Koral, o długich, stożkowatych korzeniach.




Nie wszystkie są jadalne
Próbować można tylko kwiatów, o których wiadomo, że na pewno są jadalne, a także tych, które nie zostały skażone środkiem ochrony roślin.

Małe porcje
            U niektórych osób po zjedzeniu kwiatów pewnych gatunków może wystąpić reakcja alergiczna. Rozsądniej więc jest na początku jeść nie znane sobie kwiaty w małych ilościach. Kwiatów nagietka lekarskiego i tymianku ni powinny jeść kobiet w ciąży.

Płatki jako ozdoba sałatek
Lekko piekące w smaku kwiaty nasturcji i nagietka lekarskiego można wykorzystać do udekorowania zielonej sałaty smugami czerwieni, pomarańczy i żółci. Sałatki z owoców urozmaicamy dodatkiem subtelnie pachnących bratków, róż lub fiołków.





Kwiaty ziół przyprawowych
Zioła, których używa się w kuchni, są doskonałym źródłem kwiatów jadalnych. Kwiaty wielu ziół, na przykład ogórecznika, rumianku, Trybuły, czosnku pospolitego, lawendy, majeranku, mięty, szałwii, tymianku i melisy lekarskiej, smakują podobnie jak liście, dlatego mogą być stosowane jako przyprawy. Szczególnie warte spróbowania są błękitne kwiaty ogórecznika.

Kwiaty warzyw
Kwiaty fasoli wielokwiatowej i groszku znakomicie nadają się do jedzenia. Ponieważ jednak po ich zerwaniu nie wykształcą się już strąki, trzeba wybrać między jadalnymi kwiatami a strąkami lub nasionami. Bez obawy, że nie rozwiną się owoce można natomiast zbierać kwiaty męskie kabaczków. Są one cenione w kuchni, ponieważ ich jasnożółte rurki świetnie nadają się do faszerowania lub przyrządzania delikatnych w smaku naleśników. 



Słodszy zapach
Im silniej jadany kwiat pachnie, tym lepszy jest jego smak. Daje się to zauważyć szczególnie w wypadku róż, dlatego najlepiej zrywać kwiaty mocno pachnących odmian. Przed jedzeniem odrywamy z płatka róży podstawę, która bywa gorzka. Nie trzeba jej natomiast obrywać z płatków przeznaczonych na konfitury.


Przechowywanie
Jeśli nie zjadamy od razu umytych i otrzepanych z wody kwiatów, należy je włożyć do papierowej torby i przechowywać w lodówce, gdzie utrzymają świeżość przez kilka dni.


Cukier kwiatowy
Sześć kwiatostanów lawendy lub płatki trzech dużych róż albo sześciu pachnących goździków zrywamy o pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia a następnie wkładamy do słoika, do którego wsypano uprzednio 450g cukru kryształu Lu cukru pudru. Po pewnym czasie cukier wchłonie kwiatowy aromat i stanie się doskonałym dodatkiem do polew i kremów.

Lód z kwiatem
Do każdej komory napełnionego woda pojemnika na lód wkładamy mały, nadający się do jedzenia kwiatek. Takie kostki lodu będą stanowiły dekorację drinków przez cały rok.










Na podstawie "Leksykonu ogrodnika" i kilku numerów "Działkowca" ;)

1 komentarz:

  1. Altany i pergole stanowią idealne tło dla rodzinnych spotkań i przyjęć w ogrodzie. Dzięki nim możesz stworzyć komfortową przestrzeń, niezależnie od pogody. Inspiracje i produkty dostępne są na https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń